Kimsesiz Memurlar (Hürriyet - 14.12.2000)

Milli Eğitim Bakanlığı'nca düzenlenen sınavda başarı göstererek 'devlet memuru' olmaya hak kazanan korunmaya muhtaç 62 genç göreve başladı. Eğitim kurumlarında görev alacak olan yeni memurlar, kendileri için yapılan törende heyecanlandılar. Bir memur, iş bulmanın sevinciyle evleneceğini söyleyerek, yetkililerin kendisine nikáh şahitliği yapmasını istedi.


Cağaloğlu Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda yapılan törende konuşan Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, yeni memurlara ‘‘Milli eğitim camimasına hoşgeldiniz. Sizinle güçleneceğiz’’ dedi. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu İl Müdürü Kahraman Eroğlu da, ‘‘Sizler bizim evladımızsınız. Bir baba için evladının okuması, işe girmesi, evlenmesi en büyük mutluluktur’’ dedi. Genç memurlar adına konuşan Lale Göçmen de iş sahibi olmalarında emeği geçen herkese teşekkür etti. Milli Eğitim Müdürü Balıbey ise, konuşmasından sonra Lale Göçmeni öperek kutladı.


Sınavı kazandıktan sonra 2 günlük meslekiçi eğitim kursu gören gençlerin 37'si memur, 25 de yardımcı hizmetler sınıfında Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda görev yapacaklar.


Emine Çağlar isimli yeni memur olan genç kızın nikáh şahitliğini Kahraman Eroğlu ile birlikte kabul eden Ömer Balıbey, genç memurların evlenecekleri zaman kendilerine haber vermeleri halinde nikáh şahitliklerini seve seve yapacaklarını söyledi.