Çocuklarda Özgüven

Gelişim doğumla başlayıp, ölümle sonuçlanan bir süreçtir. Her kişinin yaşamında çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemlerinin oluşturduğu bir geçmişi vardır.

Çocukluk- ergenlik- gençlik dönemleri canlılığı, dinamizmi, değişim ve dönüşümü ifade eder. Çocukların psikolojik- sosyal ve eğitimsel anlamda başarılı olabilmeleri için özgüvenlerinin gelişmesi gereklidir. Özgüven- sorumluluk ve liderlik kavramlarının yetişkinler, ana-babalar ve eğitimciler tarafından çocuklara doğru öğretildiği takdirde sağlıklı- başarılı gençlik yetiştireceği konusunda kimsenin şüphesi yoktur. Özgüven nedir? : Bir ferdin sahip olduğu bilgi- beceri ve potansiyelini hayata geçirebilme yetisidir. “ Ben çocuğuma güveniyorum.” Sözünün temelinde bireye duyulan güven vardır.

Genellikle toplum olarak “Ben çocuğuma güvenirim ama çevreye güvenmem.” anlayışına sahibiz. Bir kişiye güvenmek demek, onun kendi kararlarını verebileceğini kabul etmek demektir. Onun aldığı kararlara saygı duymak demektir. Güvenmek, çocuğu ve genci kaldırabileceği sorumluluk sınırları içinde onu özgür bırakabilmek demektir. Güvenmek, çocuğa sorumluluk verebilmek demektir.” Sen kırarsın” diye çocuğun tabak- bardak taşımasını engellemek, “ Bakkala alışverişe gidemezsin!” diye sorumluluk vermemek bireysel gelişimi için zararlı, özgüvenin gelişimi için engelleyicidir. Sorumluluk kavramı : İnsan hangi yaşta ve konumda olursa olsun sorumluluk yüklenmek ister. Başarılı idareciler- liderler sorumluluk yüklenmekten kaçınmayan kişilerdir.

Çocuklarımıza belirli yaştan sonra (5–6 yaş) yavaş yavaş sorumluluk yüklemeyi öğretmeliyiz. Kreş ortamında başlayan sorumluluk duyma bilinci tüm öğrenim süreci içerisinde gelişir. Fert olma bilinci, paylaşımcılık, yurt sevgisi, hak arama bilinci sorumluluk duygusu ile verilmelidir.

Liderlik nedir? : Topluma yarar sağlayan, değişimi ve gelişimi yönetmek için doğru karar veren, sorumluluk duygusu yüksek olan, akla ve bilgiye dayalı kararları ile peşinden insanları sürükleyen kişiye lider denir. Verdiği kararların ve bu kararların getirdiği sonuçların arkasında durmasını bilen kişidir lider. Liderlik ruhuna sahip kişi çevresine danışır ancak son kararı her zaman kendisi verir. Lider anlayışlıdır, tolerans sahibidir. Ancak hoşgörülü olamaz. Tolerans, eşitlik ve adalet dağıtımı sonucunda bir doğruluk sağlar. Çocukların psikolojik- sosyal ve eğitimsel gelişimlerinin sağlıklı olması amacıyla şişli belediye başkanı Mustafa Sarıgül’ün başlattığı “Geleceğin Liderleri Şişliden Yetişiyor” projesi çok yerinde ve örnek bir çalışmadır.

Şişli ilçesinde okuyan 9–14 yaş arası çocukların lider özellikli yetişmeleri amacıyla Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül tarafından açılan “Liderlik Kampı” ileride çok ses getirecek bir ilke imza attı diyebiliriz. Şimdiden çocuklar ve veliler her gün Başkan Mustafa Sarıgül’e yazılı ve sözlü olarak teşekkürlerini bildiriyorlar. Sosyal belediyecilik, çocukların dilinden anlayan, onları oyun ortamı içerisinde gelişmelerine ve kendilerini ifade edebilmelerine fırsat tanımasıdır.

Binlerce çocuk, “Ben lider olacağım!” tişörtünü giyip, şapkalarını taktıktan sonra yürümesi ve hatta duruşu dahi değişmektedir. Çocuklara sosyal hizmet uzmanı, beden öğretmeni, tiyatro öğretmeni, müzik- folklor öğretmeni, güzel sanat öğretmenleri aracılığı ile verilen eğitimlerden kendine güvenen, yaptığı işin ciddiyetine varabilen, karar vermede cesur davranan çocuklar olarak gelecekte başarılı olacaklarından kimsenin kuşkusu olmasın. Çocukların psiko-sosyal ve eğitimsel gelişimlerine katkı sağladığı için tüm velilerin Başkan Mustafa Sarıgül’e teşekkür ettikleri duyulmaya başlandı. Çocuklarının özgüvenlerinin gelişmesine, liderlik özelliklerini çeşitli ve olumlu çalışmalarla ortaya çıkartılmasına olanak yaratan “Çocuk Dostu” velileri de yürekten kutlamak gerekiyor.

Umudumuz bu olanaklardan dezavantajlı milyonlarca çocuk ve gençlerde yararlanabilsin...

 

Kaynak: http://www.kentimgazetesi.com/index.php?option=com_content&task=view&id=481&Itemid=74